5 EDYCJA
Laboratorium Rejs

WARSZTATY
Zapraszamy na 4 dniowy bezpłatny kurs z kamerą i montażem.
ZOBACZ
KINO NAD RZEKĄ

Każdego wieczoru o 20:30 zapraszamy na pokazy KINA NAD RZEKĄ mieszczącego się na statku.
ZOBACZ

Wstęp na wydarzenia i uczestnictwo w warsztatach są bezpłatne.

O projekcie

LABORATORIUM REJS to cykliczny projekt edukacyjno – artystyczny realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych KOD_KROWA na statkach rzecznych.

W trakcie rejsów po polskich rzekach organizujemy warsztaty, pokazy i prelekcje poświęcone kinu dokumentalnemu. Warsztaty są doskonałą okazją – zarówno dla uczestników jak i odbiorców – do odkrywania historii i tajemnic wsi i miasteczek położonych nad rzeką.

W tym roku LABORATORIUM REJS gości w miejscowościach położonych nad Notecią i Wartą. Odwiedzamy Cigacice, Krosno Odrzańskie, Kostrzyn, Santok i Słubice.

W każdej miejscowości odbywają się intensywne warsztaty, podczas których uczestnicy zgłębiają tajniki montażu i pracy z kamerą tworząc własne krótkometrażowe filmy dokumentalne pod okiem doświadczonych filmowców.

WARSZTATY

Warsztaty obejmują scenopisarstwo dokumentalne, podstawy języka filmowego (kadry, plany), pracę z kamerą i montaż zebranego materiału.

Od uczestników nie wymagamy doświadczenia. Zapewniamy profesjonalny sprzęt filmowy. Wstęp na wydarzenia i uczestnictwo w warsztatach są bezpłatne.

Wszystkie etiudy zrealizowane podczas warsztatów będą miału swoje prezentacje podczas jesiennego tournée pokazów finałowych.

KINO NAD RZEKĄ

Każdego wieczoru zapraszamy na pokazy KINA NAD RZEKĄ mieszczącego się w mongolskiej jurcie przy statku. W trakcie pokazów będzie można zobaczyć etiudy zrealizowane w poprzednich edycjach, a także poznać filmy młodych twórców. W programie przewidziane są również dyskusje i prelekcje. Specjalnym wydarzeniem będzie pokaz filmów powstałych w Szkole Wajdy.

LUDZIE PROJEKTU

Szymon Mizera

Filozof, reżyser filmowy, operator kamery, koordynator festiwalu STUDIO ZDUNY, współreżyser filmu dokumentalnego „Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“. Jest członkiem grupy muzycznoperformatywnej „Kakofonikt”. Prowadził warsztaty filmowe „Powidoki ” oraz warsztaty filmu dokumentalnego podczas projektu Laboratorium Odra współfinansowanego ze środków MKiDN. Współtworzył : cykliczny Festiwal Filmów Amatorskich „Dekodencje“ / ciemnie fotografii analogowej przy Miejskim Domu Kultury w Krotoszynie / plenery sztuk plastycznych w Zdunach / finał owy spektakl na międzynarodowym festiwalu teatrów ulicznych „Malta“ zatytułowany „Granica Pętli“ /cykliczny Festiwal Sztuki Alternatywnej „Studio Zduny“. Filmografia: „Arena Widzenia” 2006, krótka fabuła, reżyseria /”Apteka” 2009, krótka fabuła, reżyseria /”Cicho w drodze do Ludzi Reniferów” 2010, film dokumentalny, reżyseria.

Katarzyna Mateja

Filmowiec i fotografka, absolwentka Edinburgh College of Art w Szkocji na wydziale Film and TV oraz magister Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Od wielu lat bierze udział w projektach filmowych gdzie pełni rolę reżyserki, operatorki kamery, montażystki, dźwiękowca, producentki. Zrealizowała wiele filmów dokumentalnych, eksperymentalnych, fabularnych między innymi w Szkocji, Irlandii, Argentynie, Boliwii, Peru, Mongolii. Jej prace były nagrodzone i wyróżniane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Pełnometrażowy dokument „Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“, będący jej debiutem reżyserskim, zdobywał nagrody na festiwalach w Brazylii, Rumunii, Portugalii oraz w Polsce. W Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych Kod_Krowa działa od 2008 roku. Od 2010 roku jest instruktorką w projektach SIĘ KRĘCI oraz LABORATORIUM REJS.

Małgorzata Goliszewska

ur. 1985, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie i Szkoły Wajdy w Warszawie. Pokazywała swoje prace m.in. w Rosji, Chinach, Tajlandii, Indonezji, Włoszech, Austrii i USA. Zadebiutowała w 2010 roku filmem „Ubierz mnie”. Jest laureatką wielu nagród artystycznych i filmowych (m.in. Nagroda Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: Najlepszy niezależny dokument roku 2011 na Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF w Przemyślu, 2012, Nagroda Publiczności na Saratov Sufferings Festival, Saratów, Rosja, 2012, Grand Prix na 7. IN OUT FESTIVAL: Współczesne formy buntu, CSW Łaźnia, Gdańsk, 2013, Nagroda Specjalna w konkursie Artystyczna Podróż Hestii, 2014). Założycielka szczecińskiej grupy artystycznej MIŁOŚĆ. Najchętniej posługuje się medium filmu. Realizuje projekty z pogranicza performance’u i dokumentu; podstawową materią sztuki Małgorzaty Goliszewskiej jest jej własne życie, które autorka czyni polem artystycznych interwencji i twórczych interpretacji.

POPRZEDNIE EDYCJE

Laboratorium Odra
2013

Rejs po Odrze na trasie Głogów / Nowa Sól / Cigacice / Krosno Odrzańskie / Kostrzyn na Odrą)

Laboratorium Rejs
2014

Rejs po wodach Kanału Bydgoskiego, Noteci i Warty na trasie Bydgoszcz / Czarnków / Drawsko / Gorzów Wlkp. / Międzychód / Poznań)

Laboratorium Rejs
2015

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Miasteczko Krajeńskie / Nakło nad Notecią / Czarnków / Kostrzyn nad Odrą / Santok

Laboratorium Rejs
2016

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Międzychód / Santok / Nakło nad Notecią / Miasteczko Krajeńskie / Gorzów Wielkopolski

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

logo_white (1)ZRÓB SWÓJ FILM!

Wszystkie zajęcia są darmowe!

Popłyń razem z nami!

FreshMail.pl