LABORATORIUM REJS to cykliczny projekt edukacyjno – artystyczny realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych KOD_KROWA na statkach rzecznych.

W trakcie rejsów po polskich rzekach organizujemy warsztaty, pokazy i prelekcje poświęcone kinu dokumentalnemu. Warsztaty są doskonałą okazją – zarówno dla uczestników jak i odbiorców – do odkrywania historii i tajemnic wsi i miasteczek położonych nad rzeką.

W tym roku LABORATORIUM REJS gości w miejscowościach położonych nad Notecią i Wartą. Odwiedzamy Cigacice, Krosno Odrzańskie, Kostrzyn, Santok i Słubice.

W każdej miejscowości odbywają się intensywne warsztaty, podczas których uczestnicy zgłębiają tajniki montażu i pracy z kamerą tworząc własne krótkometrażowe filmy dokumentalne pod okiem doświadczonych filmowców.

WARSZTATY

Warsztaty obejmują scenopisarstwo dokumentalne, podstawy języka filmowego (kadry, plany), pracę z kamerą i montaż zebranego materiału.

Od uczestników nie wymagamy doświadczenia. Zapewniamy profesjonalny sprzęt filmowy. Wstęp na wydarzenia i uczestnictwo w warsztatach są bezpłatne.

Wszystkie etiudy zrealizowane podczas warsztatów będą miału swoje prezentacje podczas jesiennego tournée pokazów finałowych.

KINO NAD RZEKĄ

Każdego wieczoru zapraszamy na pokazy KINA NAD RZEKĄ mieszczącego się na statku. W trakcie pokazów będzie można zobaczyć etiudy zrealizowane w poprzednich edycjach, a także poznać filmy młodych twórców. W programie przewidziane są również dyskusje i prelekcje.

INSTRUKTORZY

Szymon Mizera

Filozof, reżyser filmowy, operator kamery, koordynator festiwalu STUDIO ZDUNY, współreżyser filmu dokumentalnego „Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“. Jest członkiem grupy muzycznoperformatywnej „Kakofonikt”. Prowadził warsztaty filmowe „Powidoki ” oraz warsztaty filmu dokumentalnego podczas projektu Laboratorium Odra współfinansowanego ze środków MKiDN. Współtworzył : cykliczny Festiwal Filmów Amatorskich „Dekodencje“ / ciemnie fotografii analogowej przy Miejskim Domu Kultury w Krotoszynie / plenery sztuk plastycznych w Zdunach / finał owy spektakl na międzynarodowym festiwalu teatrów ulicznych „Malta“ zatytułowany „Granica Pętli“ /cykliczny Festiwal Sztuki Alternatywnej „Studio Zduny“. Filmografia: „Arena Widzenia” 2006, krótka fabuła, reżyseria /”Apteka” 2009, krótka fabuła, reżyseria /”Cicho w drodze do Ludzi Reniferów” 2010, film dokumentalny, reżyseria.

Katarzyna Mateja

Filmowiec i fotografka, absolwentka Edinburgh College of Art w Szkocji na wydziale Film and TV oraz magister Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Od wielu lat bierze udział w projektach filmowych gdzie pełni rolę reżyserki, operatorki kamery, montażystki, dźwiękowca, producentki. Zrealizowała wiele filmów dokumentalnych, eksperymentalnych, fabularnych między innymi w Szkocji, Irlandii, Argentynie, Boliwii, Peru, Mongolii. Jej prace były nagrodzone i wyróżniane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Pełnometrażowy dokument „Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“, będący jej debiutem reżyserskim, zdobywał nagrody na festiwalach w Brazylii, Rumunii, Portugalii oraz w Polsce. W Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych Kod_Krowa działa od 2008 roku. Od 2010 roku jest instruktorką w projektach SIĘ KRĘCI oraz LABORATORIUM REJS.

Małgorzata Goliszewska

ur. 1985, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie i Szkoły Wajdy w Warszawie. Pokazywała swoje prace m.in. w Rosji, Chinach, Tajlandii, Indonezji, Włoszech, Austrii i USA. Zadebiutowała w 2010 roku filmem „Ubierz mnie”. Jest laureatką wielu nagród artystycznych i filmowych (m.in. Nagroda Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: Najlepszy niezależny dokument roku 2011 na Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF w Przemyślu, 2012, Nagroda Publiczności na Saratov Sufferings Festival, Saratów, Rosja, 2012, Grand Prix na 7. IN OUT FESTIVAL: Współczesne formy buntu, CSW Łaźnia, Gdańsk, 2013, Nagroda Specjalna w konkursie Artystyczna Podróż Hestii, 2014). Założycielka szczecińskiej grupy artystycznej MIŁOŚĆ. Najchętniej posługuje się medium filmu. Realizuje projekty z pogranicza performance’u i dokumentu; podstawową materią sztuki Małgorzaty Goliszewskiej jest jej własne życie, które autorka czyni polem artystycznych interwencji i twórczych interpretacji.

POPRZEDNIE EDYCJE

2018

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Krosno Odrzańskie/ Kostrzyn nad Odrą / Santok / Poznań / Cigacice

2017

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Krosno Odrzańskie/ Kostrzyn nad Odrą / Santok / Słubice / Cigacice

2016

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Międzychód / Santok / Nakło nad Notecią / Miasteczko Krajeńskie / Gorzów Wielkopolski

2015

Rejs po wodach Noteci oraz Warty na trasie Miasteczko Krajeńskie / Nakło nad Notecią / Czarnków / Kostrzyn nad Odrą / Santok

2014

Rejs po wodach Kanału Bydgoskiego, Noteci i Warty na trasie Bydgoszcz / Czarnków / Drawsko / Gorzów Wlkp. / Międzychód / Poznań)

2013

Rejs po Odrze na trasie Głogów / Nowa Sól / Cigacice / Krosno Odrzańskie / Kostrzyn na Odrą)

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego